Adam Mickiewicz, Michał Walczak Ballady i romanse. Horror School Musical reż. Ewa Rucińska Spektakl muzyczny

Scena:
Duża Scena

O spektaklu

Aby uratować szkołę przed komornikiem i powstrzymać odejścia z pracy nauczycieli dyrektor liceum Adam Heks wystawia na sali gimnastycznej musical inspirowany „Balladami i romansami”. Podczas próby generalnej spektaklu w którym nauczyciele i uczniowie wcielają się w rusałki, upiorzyce i zjawy w szkole gaśnie światło a pani od muzyki zostaje porwana przez prawdziwego upiora. Dyrektor wraz z kadrą pedagogiczną zanurza się w podziemia szkoły, zamieszkałe przez demony i wampiry, które chcą przejąć władzę nad systemem edukacji i zmienić publiczną szkołę w High School Horror Musical.

Nawiązująca do światowej popkultury, musicalowa interpretacja „Ballad i romansów” to opowieść o demonach polskiego szkolnictwa i muzyczna wariacja na temat tomiku wierszy twórcy polskiego romantyzmu i badacza romantycznej flory i fauny, której okazy ukrywają się w zakamarkach rzeczywistości i żyją wśród nas.

 Premiera: 3 grudnia 2022, Duża Scena

 

Spektakl muzyczny realizowany w 200. rocznicę wydania tomu „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, którego motywem przewodnim będzie poszukiwanie romantyczności w dzisiejszych czasach. Historia zdesperowanego polonisty, który, po wyrzuceniu ze szkoły, odejściu żony i eksmisji, zakłada romantyczną agencję matrymonialną dla VIP: „Ballady i romanse”. Jej romantyczni agenci –– zajmują się kojarzeniem par i szukaniem drugich połówek wysokofunkcjonującym pracoholikom. Pracownicy „Ball&Rom” prowadzą też antymobbingowe kursy i rytuały uromantyczniające dla przerażonych inflacją szefów i pracowników korporacji, spółek skarbu państwa, teatrów i budżetówki.

Czy odnajdziemy radość życia pomimo szalejących kryzysów? Jak odzyskać wiarę w miłość, rodzinę i ludzkość? Czy inspiracją dla odrodzenia może być wydany 200 lat temu tomik poezji romantycznej? Idea integracji kapitalizmu z romantyzmem oraz biznesplan bohatera przejdzie próbę, gdy podczas kursu romantyczności zaczną znikać ludzie,
a pensjonat okaże się opętany. Romantyczny, podkrakowski dom weselny „Świteź” zmieni się w horror house.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

Twórcy

Tekst: Adam Mickiewicz / Michał Walczak
Reżyseria: Ewa Rucińska
Scenografia i kostiumy: Agata Stanula
Asystent scenografki: Kamila Bukańska
Muzyka: Dawid Sulej Rudnicki, Wojciech Kostrzewa
Reżyseria światła: Dariusz Pawelec
Choreografia: Aleksandra Osowicz
Video: Piotr Majewski

 

Obsada

Najbliższe spektakle

03 gru 2022 - 18:00 (sb)
Kup bilet
04 gru 2022 - 17:00 (nd)
Kup bilet
10 gru 2022 - 19:00 (sb)
Kup bilet
21 sty 2023 - 18:00 (sb)
Kup bilet
22 sty 2023 - 17:00 (nd)
Kup bilet