Aktualności

Zobacz wszystkie aktualności
22.12.2023

MARKA RADIA KRAKÓW DLA SPEKTAKLU "CHŁOPI"

To zaskakująco współczesne przedstawienie - mówiła podczas obrad Magdalena Szumiec z magazynu "Kraków i świat".

"Obraz Zlotego Wieku"

Nagrodzona literackim Noblem powieść „Chłopi” Reymonta trafiła na deski Teatru Ludowego. W przyszłym roku minie 100 lat od przyznania Władysławowi Reymontowi literackiej Nagrody Nobla za powieść „Chłopi”. To jedno z najwybitniejszych polskich dzieł, ukazujące życie wiejskiej społeczności wsi Lipce na tle zmieniających się pór roku i obchodów świąt religijnych. – W tej powieści jest zapisane polskie DNA – twierdzi reżyser spektaklu Remigiusz Brzyk.

W teatralnej opowieści na plan pierwszy wysuwają się kobiety, nie tylko Jagna, ale też Jewka, Hanka, Jagustynka, samotne matki, uwiedzione, wykorzystane dziewczyny, wyrzucone poza lokalna społeczność. Spektakl jest rekonstrukcją powieści Reymonta, która przybiera formę „śledztwa” referowanego z perspektywy świadka zbiorowego samosądu, linczu, dokonanego przez społeczność parafialną. Spektakl, którego reżyserem jest Remigiusz Brzyk, eksponuje feministyczne wątki w noblowskiej powieści Władysława Reymonta. - To zaskakująco współczesne przedstawienie - mówiła podczas obrad Magdalena Szumiec z magazynu "Kraków i świat".

Najbliższe spektakle - SPRAWDŹ REPERTUAR

Władysław Reymont
CHŁOPI
reż. Remigiusz Brzyk

 

Radio Kraków

Popularne

Obrazek
05.03.2024

"KAŻDEMU COŚ SIĘ ŚNI" - SPOTKANIE Z PUBLICZNOŚCIĄ

W miniony weekend w ramach wydarzenia WY-GRANE ŻYCIE na Scenie Kameralnej w Teatralny Instytut Młodych gościliśmy studentów Szkoła Filmowa w Łodzi / PWSFTviT ze spektaklem "Każdemu coś się śni" w reż. Małgorzaty Bogajewskiej.

Zobacz więcej
Obrazek
23.02.2024

KULISY SESJI ZDJĘCIOWEJ DO MARCOWEJ PREMIERY

JAK WAM SIĘ PODOBA w reż. Maćko Prusaka to nasza kolejna premiera w tym sezonie. Dziś zapraszamy w kulisy sesji zdjęciowej do plakatu.

Zobacz więcej
Obrazek
24.01.2024

"AKTORZY PROWINCJONALNI CZYLI POCIĄG DO HOLLYWOOD" - PRÓBA MEDIALNA

Jesteśmy po próbie medialnej do naszego najnowszego spektaklu AKTORZY PROWINCJONALNI CZYLI POCIĄG DO HOLLYWOOD w reż. Michała Siegoczyńskiego.

Zobacz więcej