26.07.2023

HORROR SCHOOL MUSICAL

Nawiązująca do światowej popkultury, musicalowa interpretacja „Ballad i romansów” to opowieść o demonach polskiego szkolnictwa i muzyczna wariacja na temat tomiku wierszy twórcy polskiego romantyzmu i badacza romantycznej flory i fauny, której okazy ukrywają się w zakamarkach rzeczywistości i żyją wśród nas. Poznajcie naszych bohaterów.

ADAM HEKS – POLONISTA

Dyrektor szkoły, polonista z powołania. Dla romantycznych idei śpiewa, tańczy, recytuje.
W obliczu kryzysu finansowego i widma komornika, podejmuje desperackie próby ratowania szkoły.

- Zastępstwo nauczyciela z biologii? - Oczywiście!

- Romantic Coaching na targach ślubnych? - Czemu nie?!

- Striptiz?
- Dla ratowania szkoły jestem gotów podpisać pakt z diabłem.

- A może kółko teatralne?
- Tak! Zrobimy musical, będziemy uczyć śpiewająco!

ADAM HEKS: Po co założyłem szkolny teatr? Bo wierzę, że trzeba dać młodzieży coś więcej niż tylko walkę o pensję i opłacenie rachunków.

 

KSIĄDZ PIOTR – KATECHETA

Oaza spokoju, cierpliwie stawia czoła swojemu powołaniu. Nie straszne mu gusła i zabobony. Potrzebne egzorcyzmy, a może kurs przedmałżeński online? Ksiądz Piotr służy pomocą.

DOMI GROBEK – WOKALISTKA

Top Model z syrenim głosem, która złamała nie jedno serce. Nauczycielka mu- zyki, a po godzinach wokalistka dark-polowego zespołu Topielica, który niegdyś tworzyła ze swoim zmarłym tragicznie narzeczonym Jasiem Kurhankiem. Tęskni za stabilizacją, etatem i domem z białym płotkiem, ale czy to wystarczający po- wód, by pożegnać marzenie o wielkiej karierze wokalistki?

ROMAN KOZIOŁ – WUEFISTA

Nikt nie chce podpaść wuefiście! Ale on, choć z pozoru surowy, traktuje szkołę jak rodzinę. Zrobi wszystko dla kumpla Heksa, by pomóc mu uratować podupa- dającą placówkę oświatową.

Dlatego w wolnym czasie prowadzi agencję imprezową. Jako szef Imprezjonu wie, że aby przebić się w show biznesie, trzeba być twardym. Te wszystkie pu- chary to tylko mały wycinek tego, na co stać wuefistę z powołania, niezłomnego rekina biznesu.

 

JAŚ KURHANEK – UPIÓR

Wraz ze swoją ukochaną Domi Grobek, w zespole Topielica, wykreował nowy gatunek muzyczny dark-polo. Muzykę, wywodząca się ze wschodnich korzeni romantyzmu, której bliżej do mrocznych litewskich bagien niż cukierokowej wersji walentynkowego romantyzmu. Prywatnie i pośmiertnie: duch, zjawa, ro- mantoholik i reformator wizjoner. Chce oprzeć nowy system edukacji o lekcje gwiazdorzenia z nutką horroru, a to wszystko, by odzyskać utraconą oblubienicę. Czy jego niecne zagrywki wyjdą mu na dobre, czy osiągnie swój cel?

ROBERT ASAP – KOMORNIK

Drogie Panie, niech Was nie zwiedzie ten przystojny brunet w perfekcyjnie skro- jonym fraku!

O zgrozo! To typ spod ciemnej gwiazdy. Kocha inwestycje i wyznaje kult pie- niądza. Nie cofnie się przed niczym, by pomnożyć zysk. Złamie serce, zamknie podupadającą szkołę. Na tego Pana, radzimy uważać wszystkim niewinnym nie- wiastom, a te bardziej odważne zapraszamy na spektakl.

WIKTORYNA BLUSZCZ – KURATORKA

W jak WIKTORYNA znaczy zwycięstwo ku chwale edukacji.

Kobieta-enigma, nie łatwo ją rozszyfrować. Czy to prawda, że kuratorka z poke- rową miną umie rozwiązać każdy edukacyjny problem? Czy pod tym mrocznym spojrzeniem kryje się ciepłe i wyrozumiałe serce, a może to wszystko to tylko gra?

WIKTORYNA BLUSZCZ: Hejże hola! Co to za hałasy, spiski w zimnej szkole. Dłużej procedur nikomu łamać nie pozwolę!!!

ZOSIA STRZYGIŃSKA – UCZENNICA

Miłośniczka literatury romantycznej, fanka teatru i prawdziwa zmora grona pedagogicznego. W tej szkole nic nie dzieje się bez udziału Zosi – tu hormony buzują, krew się gotuje..., (ach!) za chwile coś wybuchnie.

Zosia wie, że w miłości i na wojnie wszystkie chwyty dozwolone. Sprawdźcie sami, co planuje uczennica z piekła rodem.

RUSAŁKA

Przybyła z krainy cieni skrytej w szkolnych katakumbach. Wie, że „Szkiełko i oko” nie widzą tego, co mogą dostrzec rusałki. Nie widzi szkiełko i oko co wiadome ru- sałkom. Kobieta pół-roślina pół-ryba, romantyczny agent od spraw beznadziej- nych. Mierzysz się z pułapkami kapitalizmu? Brak Ci wiary w swoje możliwości?

Wezwij Rusałkę, pomoże wypełnić wniosek granatowy i natchnie nadzieją naj- większych sceptyków.

____________

#balladyiromanse

Teksty z programu do spektaklu.

Adam Mickiewicz, Michał Walczak
BALLADY I ROMANSE. HORROR SCHOOL MUSICAL
reż. Ewa Rucińska Premiera: 3 grudnia 2022, Duża Scena

red/foto Anna Ryś